Єдиний фронт

11 та 12 грудня у Ліверпулі пройшли зустрічі глав МЗС країн G7. Глави МЗС країн “Великої сімки” обговорили питання підтримки України проти агресії Росії, відносини з Китаєм, іранську ядерну програму та питання глобального розповсюдження вакцин проти коронавірусу.

Глава МЗС Великобританії Ліз Трасс перед зустріччю міністрів МЗС країн G7 закликала держави-члени «сімки» виступити проти «агресорів», які намагаються «підірвати свободу». Цими вихідними найвпливовіші демократії світу висловляться проти агресорів, які намагаються підірвати свободу, і спрямують чіткий сигнал, що ми виступаємо єдиним фронтом”, – заявила Трасс. «Цей заклик слідує за обіцянками союзників по НАТО протистояти російській агресії на українському кордоні, попереджаючи, що будь-яке вторгнення Росії буде серйозною стратегічною помилкою і призведе до серйозних наслідків», – наголошується у прес-релізі британського уряду, опублікованому в суботу, 11 грудня.

Держави-члени «Великої сімки» (G7) закликають Росію та Україну повернутися за стіл переговорів для врегулювання конфлікту між двома країнами. Незважаючи на напружену ситуацію, необхідно зробити все можливе, щоб поновити діалог, повідомила журналістам новий міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок. Зокрема, вона вказала на можливість зустрічі у «нормандському форматі» за участю Росії, України, Франції та Німеччини. На думку глави МЗС Німеччини, переговори мають призвести до зниження напруженості на російсько-українському кордоні. При цьому країни «Великої сімки» сходяться на думці, що «у Європі не може бути ніяких змін кордонів», додала Бербок.

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок вважає, що G7 є групою «найсильніших з економічної точки зору демократичних держав», які «не проти когось працюють, але виступають за щось». В основі цієї співпраці, за її словами, «загальне розуміння глобальної економіки, що базується на таких цінностях як демократія, верховенство закону та права людини».

Наприкінці року Німеччина змінить Велику Британію на посаді голови «Великої сімки», куди також входять Італія, Канада, США, Франція та Японія.

За результатами дводенних обговорень Міністри закордонних справ країн G7 та Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки зробили спільну заяву щодо Росії та України. В ній говориться наступне:

Ми закликаємо Росію до деескалації, використання дипломатичних каналів та виконання своїх міжнародних зобов’язань щодо прозорості військової діяльності. Ми знову підтверджуємо, що підтримуємо зусилля Франції та Німеччини у рамках «нормандського формату» щодо досягнення повного виконання Мінських угод з метою врегулювання конфлікту на сході України.

Будь-яке застосування сили для зміни меж суворо заборонено міжнародним правом. У Росії не повинно бути сумнівів у тому, що подальша військова агресія проти України призведе до масштабних негативних наслідків і призведе до серйозних заходів у відповідь.

Ми знову заявляємо, що підтримуємо суверенітет та територіальну цілісність України, а також право будь-якої суверенної держави визначати своє майбутнє. Ми високо оцінюємо стриману позицію України щодо цього питання.

Ми маємо намір активізувати нашу співпрацю в рамках загального та всеосяжного реагування.

Росія, як завжди намагається спростувати свою причетність до війни на Донбасі.

«Заяви країн «Великої сімки» (G7) щодо можливих санкцій проти Росії є черговими загрозами. Ця позиція зрозуміла і не потрібно її повторювати», – про це 13 грудня заявив речник президента РФ Дмитро Пєсков. «РФ вітала б заклик G7 до Києва вирішити конфлікт у країні шляхом переговорів. Росія не є учасником конфлікту на Донбасі – це внутрішньоукраїнський конфлікт».

Зустріч глав МЗС G7, що відбулася в Ліверпулі, стала однією з головних тем світової преси.

«Країни «сімки» не стали повідомляти, які саме заходи можуть бути вжиті щодо Росії, це належить вирішити «на національному рівні». За словами представника держдепу, у разі потреби «штрафні заходи» можуть бути введені «дуже швидко». Учасники загалом заявили про необхідність знайти дипломатичне рішення». – Wall Street Journal.

«G7 та Євросоюз «абсолютно єдині» в тому, щоб застосувати санкції у разі потреби. При цьому низка європейських представників побоюється, що відключення Росії від SWIFT «може спровокувати надто різку реакцію». – New York Times.

«Створення єдиного фронту проти Росії» виявилося проблемою для адміністрації Байдена, оскільки Європа «інтерпретує загрозу з боку Росії по-різному, інколи ж суперечливо». Жодних рішень не прийматимуть, поки помічник держсекретаря Донфрід не проконсультується з українською владою в Києві» – Washington Post.

Незважаючи на можливу дещо розпливчастість формулювань, спільна заява щодо Росії та України Міністрів закордонних справ країн G7 та Верховного представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки чітко вказує на єдність в засудженні «агресивної риторики» Росії щодо України та непохитну відданість суверенітету та територіальній цілісності України.

Автор: Юрій Федоренко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *